O firmie

W naszych zastosowaniach używamy rozwiązań OpenSource tam gdzie to możliwe. Między innymi MapGuideOS, MapServer, PostgreSQL, Linux.
 

Język

  • Polish
  • English

Strona główna arrow Techniczne arrow Baza PostgreSQL
Baza PostgreSQL Drukuj Email
25.06.2014.

Założenia

Na naszej stronie jakiś czas temu umieściliśmy ankietę dla oczekiwań odnośnie baz danych dla naszego oprogramowania. Jej wynik potwierdza dominującą popularność baz typu OpenSource. Najwięcej głosów zobyła baza PostgreSQL . Ankieta potwiedziła również naszą opinie na temat kierunku rozwoju naszego oprogramowania.

Obecnie nasze oprogramowanie jest oparte na bazie danych typu ISAM - Btrieve/PervasiveSQL/Actian . Te nazwy zmieniały się w ciągu 30 lat istnienia tej bazy ale jądro działania jest niezmienne. Jest to bardzo wydajny silnik bazy danych do tworzenia aplikacji niewymagających szczególnej administracji bazą danych. 

Tutaj są dwie strony medalu. Jest to baza komercyjna i jej cena ponosi koszty użytkowania naszego oprogramowania. Ma jednak wiele zalet jak zahartowaną przez lata stabilność z którą ciężko się rozstać.

Technologia

Potrzebowaliśmy technologii, która pozwoli nam pogodzić te dwie bazy danych Btrieve i PostgreSQLi dać klientom alternatywę. Po poszukiwaniach i testach różnych rozwiązań (których nie ma zbyt wiele) zdecydowaliśmy się na opracowanie własnej technologii gdyż istniejące nie dawały nam 100% pewności, że nas nie zawiodą. Zasadniczym problemem jest przetłumaczenie odwołań do bazy typu ISAM na zapytania SQL z zachowaniem dotychczasowego kodu programu oraz z możliwością wariantowej kompilacji. 

Wdrożenie

Chcielibyśmy z przyjemnością poinformować, że obecnie nasze najważniejsze aplkacje są dostępne zarówno w wersji dla bazy Btrieve jak i PostgreSQL bez zmian widocznych dla użytkowników końcowych. Od roku 2013 proponujemy starostwom i gminom przejście na podgląd baz ewidencji gruntów za pośrednictwem repliki bazy na PostgreSQL. W kilku starostwach z powodzeniem wdrożyliśmy takie rozwiazanie i szczerze polecamy je innym. Za wyznacznik jakości naszej technologii jest fakt że kod źródłowy naszych dotychczasowych aplikacji musiał być zmieniony w co najwyżej 30 liniach kodu!! 

Przyszłość

Będziemy nadal rozwijać technologie pozwalającą na przejście z bazy danych Btrieve na PostgreSQL. Jej autonomiczność pozwala na użycie jej w innych aplikacjach używających Btrieve / PervasivSQL i będziemy ją proponować innym firmom informatycznym. Jest to unikalna niszowa technologia w skali światowej i może znacząco przyspieszyć przejście z bazy Btrieve na PostgreSQL. Zapraszamy do współpracy! 


Zmieniony ( 25.06.2014. )
 
© GeoBaza 2006 All right reserved | 2006 geobaza.com.pl